Ha azt mondanám, hogy az embereket leigázó robotok csak a modern kor szülöttei lennének, igencsak tévednék. Elegendő visszatekinteni Asimov munkáira, különösen az 50-es évekből mikor a mesterséges intelligencia mint tudományos kifejezés és elmélet útnak indult. Pozitronagyak, gépek, amik gondolkodnak, éreznek akárcsak egy ember. Természetesen hamar fel is merült az emberek és gépek közötti háborúk, kimeríthetetlen pusztítás és világvége víziói is.
Akkoriban a kutatók abban hittek, hogy a technológia fejlődésével, vagyis gyorsabb számítógépekkel képesek lesznek majd az emberi agy mintájára intelligens szerkezeteket alkotni, sőt a kétezres évekre már mindenkinek saját robotja lesz. Nos úgy tűnik ezzel még várnunk kell. De vajon meddig kell várnunk, hol tart most a tudomány? Lesz világvége?
Mikor az ismerősem meghallják, hogy önműködő robotokkal foglalkozom, az első dolog, ami beugrik nekik egy minden leigázó, embergyűlölő gonosz szerkezet és gyakorlatilag kikiálltanak engem valamiféle megszállott tudósnak, aki csak rosszat akar a "saját fajának".
Köszönhetően a látványosan népbutító médiának, az olyan filmeknek mint a Terminátor, a Mátrix, egyre több dolog sugallja körülöttünk, hogy itt aztán komoly baj lesz. Ha a technikát egy kicsit félretesszük és pusztán érzelmi oldalról közelítjük meg a dolgot, akkor azt látjuk, hogy ezekben a művekben az emberek követtek el igen szomorú dolgokat, amivel a gépeket magukra hergelték. A legtöbb filmben azt hangsúlyozzák, hogy az ember a saját képmására alkotja meg a gépeket; akkor talán el kellene fogadnunk, hogy ilyen barbár és erőszakos "faj" vagyunk...
Nem akarom a gépeket védeni, de szerintem ideje sok embernek belátni, hogy itt csupán valamiféle eszközről van szó, amit az emberek készítenek és ők döntik el, hogy milyen célra használják fel. Ha a cél a pusztítás, akkor teljesen mindegy, hogy szilícium chip van benne vagy pedig maghasadás, a végeredmény ugyanaz lesz.
Gondolom sok embert érdekel, hogy hol tartunk most, mit fejlesztenek a titkos amerikai bázisokon. Sajnos, erre nem adhatok választ, de annyit elárulok, hogy a filmekben felvázolt önműködő, sétálgató robotoktól félelmetesen messze vagyunk. Hiába gondolták régen, hogy az emberi agy sematikus lemásolásához egy gyors számítógép elég, mára kiderült, hogy a probléma ennél sokkal összetettebb. Nem elég neuronokat és a szinapszisokat létrehozni, ezeket valahogy tanítani, fejleszteni kellene. Csupán egy elrettentő hasonlatképpen az emberi agyban kb. 1011 darab neuron van és ehhez társul egy hároméves gyereknél 1015 darab szinapszis. A jelenlegi robotokban, algoritmusok a legextrémebb esetben sem nagyon van 100nál több neuron, és ez egy óriási különbség.
Bár az utóbbi években az agykutatás hatalmasat fejlődött, mégis az agyunk oly kiemelkedően nagy komplexitással rendelkezik, amit igazából még nem is értünk, nemhogy tökéletesen lemodellezzük. Számítógépeink igen hatékonyak aritmetikai számításokra: összeadás, kivonás, szorzás szine bármennyi tizedesjegyig, ugyanakkor az emberi agyat erre keményen tanítani kell, gondoljunk csak az ámulatba ejtő fejszámolóművészekre. A másik oldalon viszont az emberek hihetetlen fejlett asszociációs, koordinációs készsége van. Egy egyszerű példának hoznám fel napjaink digitális fényképezőgépeit, amik képesek arcokat felismerni (vagy nem). Mit ne mondjak, lassúak és közel sem tökéletesek és mint írtam: arcot ismernek fel nem személyt. Ezzel szemben egy kisgyerek már egyéves korában ennél sokkal-sokkal többre képes. A később kialakuló bámulatosan gyors koordináció pedig a jelenlegi technológiai szinten teljesen felejtős.
Azt a kérdést ugyan, hogy lesz e a robotoknak köszönhető világvége nem tudom megválaszolni, de azt igen, hogy ha lesz, akkor is csak nagyon sokára. Az ilyen apokaliptikus jövő is csak rajtunk múlik, hogy képesek leszünk e felülemelkedni és tanulni a saját hibáinkból vagy csupán egy újabb tanúbizonyságot teszünk arról, hogy szellemileg még mindig valahol az ősközösség szintjén tartunk.
Aki pedig arra kiváncsi, hogy mi lesz ha mégis kitör a háború... nekik szól a következő képregény:
kommentek